Kontaktní čočky se dělí podle typu korekce oční vady a délky nošení, dále na kosmetické (barevné) a podle typu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.
Díky těmto čočkám může nositel změnit barvu vlastní duhovky. Mohou být jak dioptrické, tak nedioptrické.
Jsme certifikovaným pracovištěm defokusačních kontaktních čoček MiSight - pro léčbu progresivní krátkozrakosti neboli myopie.
K úspěšnému a bezpečnému používání kontaktních čoček patří osobní hygiena, hygiena kontaktních čoček a pouzdra, jejich pravidelná výměna a kontrola očí lékařem minimálně jednou za půl roku. Vše vám podrobně vysvětlíme již při první aplikaci.
Vypláchněte oba pohárky pouzdra na kontaktní čočky roztokem a potom je roztokem naplňte. Čočku umístěte na dlaň a zvlhčete několika kapkami roztoku. Jemně ji promněte ukazováčkem a poté opláchněte proudem čistého roztoku. Umístěte ji do pohárku pouzdra a ujistěte se, že je zcela ponořena do čerstvého roztoku. Pohárek zavřete víčkem. Zopakujte celý postup s druhou kontaktní čočkou.
Jakmile si čočky opět nasadíte, vylijte zbylý roztok, pouzdro vypláchněte čistým roztokem a nechte vyschnout. Posléze uzavřete víčka - pouzdro je tak připraveno na další použití. Nezapomeňte ho pravidelně vyměňovat.
Pokud jsou kontaktní čočky určeny pro nošení na 1 den, mají být po vyjmutí z oka vyhozeny.
U žádné z variant kontaktních čoček nedoporučujeme jejich používání v době spánku.
Na čištění a uchovávání se nesmí používat voda (ani převařená!), pouze roztok na kontaktní čočky. Pokud čočky nenosíte, uchovávejte je v pouzdru s roztokem. Ten pravidelně měňte (cca 1 týdně).
Položte si čočku na špičku ukazováku, prostředníčkem téže ruky si stáhnete dolní víčko a druhou rukou přidržte horní víčko. Čočku položte jemně přímo na rohovku. Stále přidržujte víčka a podívejte se směrem dolů, uvolněte a zavřete víčka a jemným promnutím usaďte čočku do správné polohy.
Ano, kontaktní čočky mohou nosit i velmi malé děti. Kojencům v indikovaných případech aplikuje čočku oční lékař, který je sám doporučí. Malým dětem nasazují čočky rodiče.
K úspěšnému a bezpečnému používání kontaktních čoček patří osobní hygiena, hygiena kontaktních čoček a pouzdra, pravidelná výměna a kontrola očí lékařem minimálně jednou za půl roku. Podrobný návod najdete v záložce Péče a hygiena.
Víčka držte stejně jako při nasazování čočky nebo přidržujte pouze dolní víčko. Při pohledu nahoru stáhněte ukazovákem čočku z centra rohovky směrem dolů na bělmo, jemně stiskněte konečky palce a ukazováku a sejměte čočku z povrchu oka. Klouzavým pohybem ji rozbalte. Zamezíte tím slepení okrajů kontaktní čočky.
Čočky se nesmí používat v případě alergie či přecitlivělosti na prostředky určené k hygieně kontaktních čoček, úrazů oka, zánětů povrchu oka, alergických onemocnění a syndromu suchého oka. Čočky nepoužívejte při vodních sportech, pokud nenosíte ochranné plavecké brýle.