Typy čoček

Kontaktní čočky se dělí podle typu korekce oční vady a délky nošení, dále na kosmetické (barevné) a podle typu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Typy kontaktních čoček podle korekce oční vady

 • Sférické: nejčastěji používané kontaktní čočky určené pro korekci krátkozrakosti (myopii) a dalekozrakosti (hypermetropii).
 • Torické: tyto čočky korigují astigmatismus.
 • Bifokální, progresivní (multifokální): tyto kontaktní čočky jsou určeny především klientům po 40. roce věku, kdy přichází tzv. vetchozrakost. Tato kontaktní čočka obsahuje dioptrie korigující vidění na dálku i na blízko.

Typy kontaktních čoček podle délky nošení

 • 1 den
 • 14 dnů
 • 1 měsíc

Kosmetické (barevné) typy kontaktních čoček

Díky těmto čočkám může nositel změnit barvu vlastní duhovky. Mohou být jak dioptrické, tak nedioptrické.

Defokusační čočky

Jsme certifikovaným pracovištěm defokusačních kontaktních čoček MiSight - pro léčbu progresivní krátkozrakosti neboli myopie.

Péče a hygiena

K úspěšnému a bezpečnému používání kontaktních čoček patří osobní hygiena, hygiena kontaktních čoček a pouzdra, jejich pravidelná výměna a kontrola očí lékařem minimálně jednou za půl roku. Vše vám podrobně vysvětlíme již při první aplikaci.

Jak pečovat o kontaktní čočky?

Vypláchněte oba pohárky pouzdra na kontaktní čočky roztokem a potom je roztokem naplňte. Čočku umístěte na dlaň a zvlhčete několika kapkami roztoku. Jemně ji promněte ukazováčkem a poté opláchněte proudem čistého roztoku. Umístěte ji do pohárku pouzdra a ujistěte se, že je zcela ponořena do čerstvého roztoku. Pohárek zavřete víčkem. Zopakujte celý postup s druhou kontaktní čočkou.

Jakmile si čočky opět nasadíte, vylijte zbylý roztok, pouzdro vypláchněte čistým roztokem a nechte vyschnout. Posléze uzavřete víčka - pouzdro je tak připraveno na další použití. Nezapomeňte ho pravidelně vyměňovat.

Pokud jsou kontaktní čočky určeny pro nošení na 1 den, mají být po vyjmutí z oka vyhozeny.

U žádné z variant kontaktních čoček nedoporučujeme jejich používání v době spánku.

Na čištění a uchovávání se nesmí používat voda (ani převařená!), pouze roztok na kontaktní čočky. Pokud čočky nenosíte, uchovávejte je v pouzdru s roztokem. Ten pravidelně měňte (cca 1 týdně).

Zásady při použití kontaktních čoček

 • Čočky používejte pouze v případě, že nemají poškozený obal.
 • Předtím, než začnete s čočkami manipulovat, pečlivě si umyjte ruce.
 • S čočkami pracujte vždy nad čistým povrchem, který je v případě pádu nepoškodí.
 • S čočkami manipulujte vždy polštářky prstů, zamezte kontaktu s nehty.
 • Nepoužívejte na přespání (není-li uvedeno jinak).
 • Před použitím očních i jiných léků se poraďte s ošetřujícím lékařem a s odborným aplikátorem kontaktních čoček.
 • Vyhněte se prostředí se škodlivými výpary, zakouřenému, suchému, klimatizovanému a prašnému prostředí.
 • V případě nepříjemných pocitů v oku – pocit cizího předmětu, pálení, píchání, nepříjemný pocit kolem čočky, světloplachost, zarudnutí oka, svědění, slzení, rozmazané okraje kolem světel, duha, změny vidění, suchost očí – kontaktní čočky vyjměte. Pokud obtíže neustoupí, vyhledejte svého očního specialistu.
 • Čočky nepoužívejte po uplynutí data expirace.

Časté otázky

Jak mám správně nasadit kontaktní čočku?

Položte si čočku na špičku ukazováku, prostředníčkem téže ruky si stáhnete dolní víčko a druhou rukou přidržte horní víčko. Čočku položte jemně přímo na rohovku. Stále přidržujte víčka a podívejte se směrem dolů, uvolněte a zavřete víčka a jemným promnutím usaďte čočku do správné polohy.

Mohou nosit kontaktní čočky i malé děti?

Ano, kontaktní čočky mohou nosit i velmi malé děti. Kojencům v indikovaných případech aplikuje čočku oční lékař, který je sám doporučí. Malým dětem nasazují čočky rodiče.

Jak se pečuje o kontaktní čočky?

K úspěšnému a bezpečnému používání kontaktních čoček patří osobní hygiena, hygiena kontaktních čoček a pouzdra, pravidelná výměna a kontrola očí lékařem minimálně jednou za půl roku. Podrobný návod najdete v záložce Péče a hygiena.

Jak mám správně vyjmout kontaktní čočku?

Víčka držte stejně jako při nasazování čočky nebo přidržujte pouze dolní víčko. Při pohledu nahoru stáhněte ukazovákem čočku z centra rohovky směrem dolů na bělmo, jemně stiskněte konečky palce a ukazováku a sejměte čočku z povrchu oka. Klouzavým pohybem ji rozbalte. Zamezíte tím slepení okrajů kontaktní čočky.

Jaké jsou kontraindikace aplikace kontaktních čoček?

Čočky se nesmí používat v případě alergie či přecitlivělosti na prostředky určené k hygieně kontaktních čoček, úrazů oka, zánětů povrchu oka, alergických onemocnění a syndromu suchého oka. Čočky nepoužívejte při vodních sportech, pokud nenosíte ochranné plavecké brýle.